Ev sahibi olmak herkesin ortak hayalidir. Piyasada birçok ev satın alma yöntemi vardır. Banka kredisi ile ev almak da ev alma yöntemleri arasındadır. Ancak dünyada sürekli yaşanmakta olan ekonomik krizler nedeniyle bankalar da kendilerini garantiye almak için ev alma kredisini vermeden önce sizin kredi notlarınızı kontrol etmektedir. Peki, konut kredisi alabilmeniz için kredi notunuzun en az kaç olması gerekmektedir? Kredi notları 1 – 1900 rakamları arasında değişmektedir.

Kredi Notları Nasıl Belirlenir?

Kredi notlarınızın Kredi Kayıt Bürosu Anonim Şirketi’nde kayıtlı durmaktadır.

Kredi notunuzun belirlenmesinde:

  • Kredilerinizi düzenli/düzensiz ödemeniz,
  • Kredi kartınızı düzenli/düzensiz ödemeniz etkilidir.

Kredi notlarınızın yüksek olması ya da olmaması sizin ödemelerinizi düzenli yapıp yapmadığınıza bağlıdır. Ödemelerinizi düzenli yapmışsanız ve daha önce kredi başvurularınız çok fazla reddedilmediyse kredi notunuz yüksek çıkacaktır.

Kredi Notu Kaç Olunca Ev Kredisi Alınabilir?

Kredi kullanabilmek için kullanılan kredi notları riskli ve risksiz olarak nitelendirilir. Yani bankalar sizi kredi puanınıza göre riskli ya da risksiz müşteri olarak kategorilendirmektedir. Eğer kredi notunuz 1 ile 699 arasında ise en çok risk barındıran, 700 ile 1099 arasında ise az risk barındıran, 1100 ile 1499 arasında ise az riske sahip müşteri olursunuz. Bunların yanında eğer puanınız 1500 ile 1699 arasındaysa iyi müşteri, 1700 ile 1900 arasındaysa çok iyi müşteri olursunuz. Bu notlar arasından iyi müşteri yani 1500 ile 1699 arası puanı olanlar konut kredisi alabilmektedir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Verilir Mi?

Eğer notunuz 1500’den daha düşükse konut krediniz onaylanmaz. Bunun yanında 1700 ile 1900 arasındaki gruptaysanız banka kredinize hemen onay alırsınız. Ancak düşük puanınızla diğer kredi türlerine başvurabilirsiniz.

Hangi Yöntemler ile Ev Sahibi Olabilirim?

Eğer kredi notunuz düşükse banka kredisi kullanarak ev almak sizin için hayalden öteye geçemez. Ancak ev alabilmek için kredisiz ev yöntemlerine de başvurabilirsiniz. Bu kısımda en iyi hizmeti Birikimevim firmasından alabilirsiniz. Firma herhangi bir kredi kullanmanıza gerek kalmadan taksit ödeyerek ev sahibi olmanızı sağlamaktadır.