Dolar endeksi nedir? Nasıl hesaplanır? Sorusunun cevabı yatırım sahipleri tarafından merak edilir.

Yatırım yapmak için insanlar son dönemlerde yabancı para birimlerine yönelmişlerdir. Çünkü bunların getirisi kısa vadede oldukça yüksek olmaktadır. Kazanılan kar sonrasında paranın ev almak için kullanılması oldukça dikkat çekicidir. Dolar en önemli yatırım araçları arasında yer almaktadır. Dünya üzerinde en çok değer gören para birimleri bulunmaktadır. Doların bu değer gören altı para birimi karşısındaki değerine dolar endeksi denir. Yatırım sahipleri için bu endeks oldukça önemlidir. Ev sahibi olmak için konut kredisi kullanmak isteyenler bazı durumlarda dolar endeksini takip etmelidir.

Konut Kredisi ile Dolar Endeksi İlişkisi

Dolar endeksinin hesaplanmasında geometrik ortalama yöntemi kullanılmaktadır. Burada iki farklı oran vardır. Genellikle 100 baz puan başlangıç olarak kabul edilmektedir. Endeksin düşük ya da yüksek olması ülkemizde faiz oranlarını direk olarak etkiler. Haliyle konut kredisi faiz oranları buna bağlı olarak değişmektedir. Kurda yaşanılan düşüşler ev almak isteyenlerin takip ettiği bir durumdur.

Doğal olarak faiz oranlarını düştüğünde bireyler bütçelerine uygun olarak rahatlıkla kredi kullanmaktadır. Diğer bir alternatif olarak ise finans kuruluşları değerlendirilmelidir. Faizsiz finans kurumları son dönemde çok fazla tercih edilmektedir. Bunun sebebi de ev almak ve yatırım yapmak isteyenlere uygun şartların sunulması olarak görülmektedir.

Ev Almak için Kredi Faiz Oranları

Taksitle ev sahibi olmak isteyenler bankaların kredi faiz oranlarını takip etmek durumundadır. Bazı dönemlerde kredi faiz oranları oldukça düşük olmaktadır. Konut kredisi faizlerinin düşük olması doğrudan dolar endeksine bağlıdır.

Bu durumlarda doların düşmesi müşterilerin yararına olmaktadır. Çünkü dolar dünyada en çok işlem gören para birimdir.

Dolar endeksi nedir? Nasıl hesaplanır? Sorusunun cevabı bazı durumlarda bilinmesi gerekmektedir. Ülkemizde yaşayan veya dışarıdan ev almak isteyenler genellikle dolar üzerinden ev almak istemektedir. Bu gibi durumlara ilgili bakanlıkça çıkarılan bazı düzenlemeler bulunur.

Konut kredisi kullanmak için mutlaka güncel faiz oranlarını bilmek ve ona göre davranmak gerekmektedir. Bunun yanında biraz da olsa birikimi olanlara faizsiz finans kurumlarına başvurarak taksitle ev alma yöntemini değerlendirmeleri tavsiye edilir.