Ev almak isteyen kişiler, uzun yıllar birikim yaparak ya da bankaların ev kredisi fırsatlarından yararlanabilir. Birikim yaparak ev almanın zor olduğu hayat şartlarında kişiler çeşitli yollarla ev sahibi olur. Eğer aileden gelen yüklü bir miktar para ya da yüklü bir miktar miras yoksa kolay yoldan istenilen ölçülerde ev almak hayal olabilir. Yıllarca kirada yaşayan kişiler için bu durum daha da zordur.

Ev alırken mutlaka bazı noktaların bilinmesi gerekir. Alınan evin banka kredisine uygun olup olmadığı araştırılmalıdır. Satan kişinin mülk sahibi ya da emlakçı olması önemli bir kriter olmakla birlikte evin metrekaresi ve fiyat durumunun tutarlılığı önemlidir.

Ev Satın Almanın Yolları

Peşinatsız ev almak zaman içinde yaygınlık kazansa da çoğu mülk sahibi bu durumdan yakınır. Güven probleminin meydana gelmesinde de dolandırıcılık olaylarının hız kazanması etkili olmuştur. Bu durumları yaşamamak için belli bir miktar peşinat vermeniz sizin faydanıza olacaktır.
Ev almak isteyen kişiler, peşinat vermeden önce evi almaya kesin karar vermiş olmalıdır. Evin tüm odaları, mobilyaları incelenmeli, tadilat gerektirir bölümleri var mı bakılmalıdır. Evin ısınma şekli, kaçıncı kat olduğu, otoparkının olup olmaması gibi özellikler etraflıca öğrenilmelidir. Bundan sonra peşinat vererek evi aldığınızı bir nebzede olsa kanıtlamış olursunuz.

Ev Alırken Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Senetle ev almak son dönemlerde yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Özellikle birçok ev satışı yapan firmalar, bu konularda büyük yardım sağlıyor. Bankadan kredi kullanarak ev alabileceğiniz gibi, senet imzalayarak da emlak firmalarından ev satın alabilirsiniz. Birikimevim bu konuda pek çok imkanı ve güveni müşterilerine sağlamaya çalışarak kişileri ev sahibi yapmak için uğraşıyor.

Alacağınız evi siz beğeniyorsunuz, sonrasında Birikimevim sizin adınıza evin ücretini ödüyor. Siz de kira öder gibi Birikimevim firmasına her ay belirlenen taksit tutarında ödemenizi yapıyor, karşılığında ödediğiniz ayın senedini teslim alıyorsunuz. Bu yöntem özellikle kirada olan kişiler için çok caziptir. Ev almanın kolay yöntemlerinden biri haline gelen bu sistem ile her gün birçok insan ev sahibi olma hayaline kavuşuyor.