Ev sahibi olmak, ev içerisinde yaşayacak olan bireylerin kira ödemeden kurtulması ve bir yatırım yapmış olmaları açısından önemli bir durumdur. Bu sebeple, kiracıya ev alma konusunda yardımcı olan farklı kampanyalar söz konusudur. Bu kampanyalardan bir tanesi de ipotekle ev alım kampanyalarıdır. Ancak; gerekenlerin neler olduğu, bu işlemin riskli olup olmadığı, dikkat edilmesi gereken durumların neler olduğu, konularında bilgi sahibi olmak da oldukça önemlidir.

İpotekle Ev Almak Riskli Midir?

İpotek gösterilerek ev alımı, taksitle ev alma işlemiyle desteklenen bir durumdur. Ev almak isteyen kişi bir taşınmazı güvence olarak gösterir. Banka tarafından güvence onandıktan sonra taksitler halinde ev ücreti ödenir. Bu sebeple de ipotekle ev alma işlemi riskli değildir. Yine de dikkat edilmesi gereken durumlar konusunda temkinli olmakta fayda vardır.

İpotekle Ev Almak İçin Gerekenler Nelerdir?

İpotekle ev alınırken gerekenlerin yapılması gerekir. Bu işlem için ilk olarak Birikimevim gibi güvenilir kampanya ofislerine gidilir. İpotek gösterilerek ev alım talebi beyan edilir. Daha sonra banka tarafından ipoteğin onaylanması için gerekli belgeler (tapu veya noter onaylı belgeler gibi) teslim edilir. Banka tarafından onay alındıktan sonra, kampanya durumuna bağlı olarak ev ücreti belirli taksitlere ayrılır. Her ay düzenli olarak öneme yapılır ve faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmak için her şey hazırlanmış olur.

İpotekle Ev Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

İpotekle ev alınırken dikkat edilmesi gereken önemli durumlar vardır. Bu konularda yapılacak olan ihmaller, kişinin maddi ve manevi olarak kayıplara uğramasına neden olabilir.
Dikkat edilmesi gereken durumlar şu şekildedir:
İpotek işlemleri yapılırken güvenilir olmayan bireylere tapu gibi belgeler ve işlem izin belgeleri verilmemelidir.
Kampanya ofisleri ile yapılan anlaşmalara bağlı olarak, her ay ödenmesi gereken miktarların ödenmesi
Ödemelerin gecikmesi durumunda kampanya ofislerine ve bankalara durumu beyan ederek en kısa sürede ödemelerin tamamlanması
Devlet tarafından onaylı ofislerle iş birliği yapmak gibi durumlara dikkat etmek gerekir.
Gereken önlemler alındığında ve dikkat edilmesi gereken durumlar kontrol edildiğinde faizsiz ev almak oldukça kolay olacaktır.