Peşinatsız ev almak isteyenlere kolaylık sağlamak amacı ile hayata geçmiş Kentsel Dönüşüm, 8 yıldır Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından yürürlüğe girmiş ve kanunların belirlemesi sonucu yapıları yenileme projesidir.

Gayrimenkullerin risk durumuna göre kentsel dönüşüm kapsamına girip girmeyeceğim karar verilir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen bu çalışma afet durumunda yıkılma riski taşıyan binaları kapsıyor.

Nasıl Uygulanır?

Bakanlığa başvuran ve bakanlık tarafından riskli olduğuna kanaat getirilen her yapı, yine bakanlığın tayin ettiği firmalar tarafından belirlenir. Ve bu proje kapsamında yerine yeni bina inşa edilir. Bu dönüşümler bakanlığın tespit ettiği yapılara uygulanabilir. Yahut şahısların talepleri üzerine de yapılabilir.

Kentsel Dönüşümde Ev Sahipleri Para Ödüyor mu?

Ev almak isteyen bireylere destek sağlamak için hayata geçirilen kentsel dönüşüm kişileri birtakım ödemelere de tabi tutabilir. Bu ödemeler yapılacak olan binanın proje ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Eğer ev sahipleri talep ederlerse bir müteahhit ile anlaşıp kendi binalarını kendileri inşa edebilme hakkına sahiptirler. Bu durumda tüm masraflar kendilerine ait olacaktır. Anlaşma sağlanan müteahhit binayı kendi yapar ve bu binadan arazi sahibine daire verir. Yahut ortak bina inşası da yapılabilir.

Kentsel Dönüşümde Devlet Desteği

Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında devlet yıkılacak yapının sahiplerine çeşitli imkanlar sağlar. Kentsel dönüşüm sebebiyle yıkılan evlere karşılık devlet kendi bünyesinde bulunan konutlardan birini evi dönüşüme giren kişiye verir. Ya da dönüşüme giren dairenin bedeli, konut sahiplerine nakit olarak ödenir. Yahut bankalar aracılığı ile devlet desteği, konut kredisi olarak verilir. Bu krediler konut sahiplerine kolaylık sağlamak amacıyla düşük faizli yahut faizsiz verilir.

Birikimevim ile Taksitli Ev

Taksitle ev almak isteyen bireylerin işini kolaylaştırmak için kurulan bir sistem olan Birikimevim, Türkiye’nin neresinde olursanız olun veya bütçeniz ne olursa olsun ev sahibi olmanızı sağlayan bir sistemdir. Faiz ve kredi derdi olmadan ev alma imkânı sağlayan Birikimevim ‘de ev almak için önce alınmak istenen evin bedelini belirlemek gerekir.

Bedel belirlendikten sonra herhangi bir peşinat talep edilmeksizin sisteme girişiniz yapılır.
Ama peşinat yapılması, satın alacağınız eve daha hızlı sahip olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca Birikimevim’de aylık ödemelerinizi siz belirlersiniz. Bütçeniz neye yetiyorsa taksitlerinizi ona göre belirlenir.