Kira öder gibi ev satın almak artık hayal değil. Yıllarca kira ödemek yerine ev sahibi olmak isteyenler kredi çekmek için bankalara başvuruyorlar. Uzun ödeme seçenekleri sayesinde de aylık ödemeler ile zorlanmadan ev sahibi olabiliyorlar.

Konut Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

Bankaların sundukları farklı seçenekler ve düşük faiz oranları ile ev satın almak isteyenler bütçelerine uygun olarak ve kendilerini çok fazla borç yükü altında bırakmadan ev sahibi olabilirler. Konut kredisi işlemlerinde istenilen  evraklar ve beyan edilecek gelir durumuna göre bir yıl ile on yıl arasında değişen ödeme planları doğrultusunda istedikleri evi satın alabiliyorlar.

Kiradan kurtulmak isteyen hemen herkesin  kendi evinde oturma hayali de bu şekilde gerçeğe dönüşebiliyor. Bunun yanı sıra pek çok inşaat firması da aylık ödemeler, düşük peşinat oranları ve düşük faiz oranları ile uzun vadede ödeme kolaylığı da sunuyor.
Konut kredisi olarak da düşünebileceğiniz bu yöntemde de inşaat firmasının istediği bazı evraklar oluyor. Yapılan başvurunun ardından imzalanan taahhütname ile evinizin anahtarını alabiliyorsunuz.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmanın Yolu

Kira öder gibi ev sahibi olurken satın alacağınız evin ipotekli ya da rehinli olup olmadığına bakılması ve adımların ona göre atılması önemlidir. İpotekli bir mülkte var olan borcun tamamı ödenmeden hiç bir surette üzerindeki ipotek kaldırılmaz. Bu anlamda eğer borç bankaya ise banka kanalı ile eğer vergisel bir borç ise vergi dairesinden borcun ödendiğine dair evrakla ile birlikte kaldırılması gereklidir.

Bu işlemler tapu dairesindeki yoğunluğa bağlı olarak 1 ile 3 iş günü içerisinde değişmektedir. Bununla birlikte üzerinde ipotek olan bir mülke konut kredisi çekilmesi mümkün olmamaktadır.

İşlemlerin başlatılmasından önce tapuda herhangi bir borç durumunun olmaması mutlaka teyit edilmelidir.  Eğer mülk üzerinde herhangi bir borç durumu yoksa istenilen evraklar teslim edilir, ekspertiz tarafından değer raporu çıkarılır ve kredi notuna bakılarak krediniz onaylanır. Süreç olarak uzun prosedürlerin gerektiği düşünülse de kiradan kurtulmak için son derece avantajlı bir durumdur.