Kredi kartı ile yapılan işlemlerden biri de para ve altın transferidir. Para transferleri, acil paraya ihtiyacı olan kişilerin başka hesaplara anlık olarak gerçekleştirdikleri transferlerdir. Bankaya gitmeye gerek kalmadan online ve mobil bankacılık yöntemleriyle gerçekleşen bu transferler, insanların işlerini oldukça kolaylaştırmıştır. 7 24 hızlı ve kesintisiz bir şekilde gerçekleştirilen para transferleri ile en yüksek rakamdaki ücretler bile aynı saatlerde alıcısına ulaşmaktadır. Bu yöntemi kullanan birçok kişi olmakla birlikte, pratik ve bankada sıra beklemeden gerçekleşen bir işlem olduğu için de herkes tarafından tercih edilir. Para transferi çok önemli olduğu kadar altın transferinin de önemi oldukça fazladır.

Para Transfer İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Birikim yapan şahıslar, kullandıkları banka kartı ve kredi kartıyla altın alım satım ve transfer işlemini kolaylıkla gerçekleştirir. Her bankanın para transfer aşamasında uyguladığı yöntemler farklıdır. Aynı bankadan bankaya transfer işlemi gerçekleştiği zaman genellikle herhangi bir ücret kesintisi gerçekleşmez. Fakat farklı bankalar arasında transfer işlemi olduğu zaman bu belirli bir ücret kesintisine sebep olabilir. İnsanlar kesinti ücretini ödememek için genellikle aynı banka kartlarıyla transfer işlemi gerçekleştirir. Farklı bankalar arasında yapılan transfer işlemlerinde transferin hafta içi ve mesai saatlerinde gönderilme şartı aranır. Her iki tarafında işlem yaptığı banka aynıysa bunun için belirli bir zaman dilimi yoktur ve transfer işlemi hafta sonu da gerçekleşebilir.

Hesaplar Arası Para Transferi

Eğer transfer işlemi için mobil bankacılık seçilmişse, mobil bankacılık üzerinden transfer yapmak oldukça kolaydır. Menüde bulunan para transferleri seçeneğine tıkladıktan sonra açılacak olan ekranda transferin yapılacağı kişinin iban nosu veya hesap nosu istenir. İban nosu yazıldığında istenilen diğer bilgi ise alıcının adı ve soyadıdır. Bu da girildikten sonra gönderilmek istenen tutar miktarı da yazılarak gönderme işlemi tamamlanır. Hesap no seçilerek yapılan transferlerde hesabın bulunduğu şube adı ve nosu istenir. İban ile gönderim daha çok tercih edilmektedir. Bir diğer transfer işlemi olan altın transfer işleminin gerçekleşebilmesi için de bankada altın hesabı bulunması gerekir. Altın hesabı olmayan kişiler, altın hesabı açarak transfer işlemini  gerçekleştirirler. Bu işlemler bu şekilde gerçekleştiğinde  zamandan tasarruf edilir.