Ev satın almak isteyenlerin biriktirmesi gereken ilk rakam peşinat olacaktır. Peşinat ödenmesi bankacılık sisteminde zorunludur. Bankaların bunu zorunlu koşmasının nedeni ise genel olarak peşinatın ödemelerin üzerindeki fazlalığı alacak olmasıdır. Uzun ve ortalama 10 yıl gibi bir süreyi kapsayan yüksek ödemeli bu yatırımların temelinde genel olarak ödemelerin bir süre sonra aksatılması sorunu ortaya çıkar.
Oluşmaması adına taksitle ev alır gibi ödeme imkanı sunan ve bu konuda faiz zorlaması da olmayan sistemler ile görüşmek daha makul olacaktır. Peşinat konut kredisi kapsamında zorunlu tutulan bir uygulama olmasına karşılık yüksek ödeme oranı olan evler için büyük sorunlar anlamına gelebilir.

Peşinat Konusunu Çözüme Kavuşturmak

Elinizde var olan para ile ev almak istemeniz durumunda ilk olarak peşinata yeterli olup olmadığını anlamalısınız. Peşinat için önemli olan miktarı karşıladıktan sonra da bankadan kredi almak veya Birikimevim imkanlarından yararlanmak üzerine düşünmeye başlayabilirsiniz.
Kıyaslama yapıldığında:
Banka peşinatsız ev konusunda esneklik sağlamaz,
Ödemelere faiz eklenir,
Ödemediğiniz taksit veya geçen gün için de ek faiz alınır,
Dosya masrafı adı altında tahsilat vardır,
Ek ödemeler ve masraflar her an çıkabilir.
Bunlara karşılık birikimevim ile yola çıkmaya karar verdiğinizde ise sorunsuz bir şekilde ödemeleri almanız ve taksitler sayesinde zorlanmadan ev sahibi olmanız sağlanır.

Sisteme Katılım Zorunlulukları Var Mıdır?

Her ev hayali olan tüketici için kira öder gibi ev sahibi olmak cazip gelir. Bu durum sisteme katılımla birlikte gerçeğe dönüşür. Sistem kiracı olmanızı da göz önüne alarak buna göre ödeme düzeni belirler. Sisteme katılım zorunluluğu ise yoktur.

Ev Seçim Süreci

Anlaşmaları yaptıktan ve ev içi istediğiniz parayı almak adına beklemeye başladıktan sonra ev projeleri veya ilanları arasında gezmeye başlamalısınız. Alacağınız ödemenin zamanı asla değişmez. Belirlenen zaman diliminde ödemeyi almanız söz konusu olur.

Taksitler Ödenmezse Ne Olur?

Taksit ödemeleri yaparken herhangi bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda taksitleri dondurmanız veya ara vermeniz de sağlanır. Bu şekilde istediğiniz zaman kaldığınız yerden devam ederek ev sahibi olursunuz.