Kira öder gibi mülk sahibi olmak isteyen tüketiciler aylık bütçelerini zorlamadan kredi çekmenin yollarını araştırıyorlar. Bununla birlikte zaten kredi ya da kredi kartı borcu olanlar, çok fazla yere borç ödemektense tek bir yerde toplayarak farklı yerlere olan borçlarını kapatabiliyorlar. Günümüzde çoğu kişinin yaptığı bu işlemin adı ise refinansman kredisidir. Bu kredi sayesinde hem daha az ödeme olanağı hem de tek bir yere borç ödeme durumu gerçekleşiyor.

Refinansman Hakkında

Refinansman kredisi farklı yerlere olan borçlarını başka bir bankadan alınan ve daha düşük faizle ödeme kolaylığı sunan bir kredi sistemidir. Bununla birlikte ödenecek vade sayısı, faiz oranları ve para birimi bile değiştirilebiliyor. Farklı bankaların sunduğu faiz oranlarına göre alınacak bu kredi sayesinde daha düşük kredi ile istediğiniz evin anahtarına da sahip olabiliyorsunuz.

Ev Sahibi Olmak İsterken Refinansman Kredisi Çekmenin Avantajları Nelerdir?
Tıpkı senetle ev sahibi olmak gibi ödeme zorunluluğu bulunan bu kredinin en büyük avantajı çektiğiniz kredinin faiz oranının daha düşük olmasıdır. Böylelikle 5 ya da 10 yıl gibi uzun vadede ödeme gerçekleştirme hedeflerinde ödenecek toplam tutar daha az maliyetli de olabilecektir. Ayrıca ev satın almak isteyenler kredi borcu olan bankadan refinansman kredisi çekebileceği gibi farklı bankadan da çekerek eski borcu kapatıp yeni borcu ödemeye başlayabilirler.

Refinansman Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Var olan borçların kapatılması sayesinde hem kredi sicili yükselecek hem de aylık borç yükü de hafiflemiş olacaktır. Ancak bu krediyi çekerken kar ve zararın iyi hesaplanması gereklidir. Bu anlamda farklı bankalarla görüşülerek kredinin çekilmesi daha avantajınıza olacaktır.

Bununla birlikte her bankada olmasa da borcun erken kapatılması halinde belirli bir oranda komisyon da talep edilebilir. Kredi çekilirken bu hususa ve kredi çekilecek bankanın talep edeceği masraf kalemlerine dikkat edilmesi gereklidir. Her ne kadar kira öder gibi aylık ödemeler gerçekleştirilecek olsa da artı ve eksilerini göz önünde bulundurmanız faydanıza olacaktır. Refinansman sayesinde tüketici hem borçlarından kurtulabiliyor, hem de ev sahibi olmak için alacağın krediyi daha düşük ödemelerle ödeyebiliyor.