Senetle ev almak da ev sahibi olmanın yollarından biridir. Çalışarak birikim yapmak koşulu ile ya da banka faizi ile ev almak kolay değil ama senetle ev almak oldukça kolay. Düşündüğünüzde aradaki farkı anlayacağınız üzere, bugünün koşullarında bir ev satın alabilecek kadar büyük bir meblağı biriktirmenin zor olacağı kesin. Aynı şekilde, bir banka kredisi ile aylık eşit miktarlarda taksit ödemek istiyorsanız, bu durumda da taksitlerin üzerine yığılan faiz ödemeleri ile baş başa kalacaksınız. Üstelik bu faizler, kredilerin ilk taksitlerinde anapara üzerinde daha yoğun bir şekilde uygulanacağından, emeğinizin karşılığı olan kazancınızın büyük kısmı, henüz kredinin ilk yıllarında sizden alınmış olacak. Peki, ne yapmalı?

Kiracıya Ev Almalı

Fazla düşünmeden, faizsiz ev alma yöntemlerine giriş sağlasanız iyi edersiniz. Zira Türkiye’de para biriktirmek koşulu ile kiracıya ev almak oldukça zor iken, banka kredili ve faizli yöntem ile ev sahibi olmak da bir o kadar zor. Düşünmeye, üzülmeye, stres yapmaya ise gerek yok. Çünkü artık faizsiz ev alma modelleri mevcut. Bu modeller ile faiz ödemediğiniz gibi banka kredisi kullanmışçasına taksitle ödeme yapabiliyorsunuz. Peki, bu sistemlerin ortak özellikleri ve kullanıcıya sağladıkları avantajlardan haberdar mısınız? Eğer değilseniz, anlatalım.

Senetle Ev Kolaylığı

Faizsiz ev alma yöntemleri, sizlere senet ile ev alma kolaylığı sağlıyor. Sistemin çalışma prensibi içerisinde faiz yok. Yani bir banka ile kıyasladığınızda, ödeyeceğiniz her 100 bin TL için 35-40 bin lira civarında bir meblağ cebinizde kalacak. Bankadan 200 bin TL’ye 120 ay vadeli bir ev için güncel ödenecek faizli tutar 290 bin TL iken, bu sistem ile faiz için ödenen 90 bin TL yerine 8-18 bin TL dolaylarında çalışma bedeli ödeyeceksiniz. Kampanyalı dönemlerde sisteme girmeniz halinde, çalışma bedelinde de büyük indirimler olacak. Kısacası, paranızın çoğu cebinizde kalacak.

Senetle Ev Almak Riskli mi?

Günümüzde senetle ev almak da ne demek demeyin. Elbette bir kredi kuruluşu değilseniz ve insanları bir araya getiriyorsanız, herkesi teminat altına almak oldukça önemli. Sistem bu nedenle senet karşılığı ödeme yapmayı zorunlu kılıyor. Ancak, bu özelliğinin yanı sıra kiracıya ev aldıran sistem, birçok insana da faizsiz ev ve araba aldırıyor. Tamamen faizsiz, taksitli ve güvenilir yoldan ev ve araç almak istiyorsanız, bu yöntemleri incelemeniz yeterli olacaktır.