En uygun ev kredisi onayı bankadan alındıktan sonra tapu işlemlerinin de gerçekleşmesi gerekiyor. Tapu dairelerinde randevu alındıktan sonra evraklar teslim edilebildiği gibi internet sitesi üzerinden de yüklenerek satış işlemlerine başlanabiliyor. Hem alıcı hem de satıcıya ait gereken tüm evraklar yüklendikten sonra tapu dairesinden harç ödeme mesaja gelerek belirtilen tutarın yatırılması isteniyor.
Önceleri internet bankacılığı üzerinden havale ile ya da ilgili menüden mesajda belirtilen işlem numarası ile ödeme yapılırken artık kredi kartı ile de yapılabiliyor.

En uygun konut kredisi nasıl alınır?

Birçok banka kendi internet siteleri üzerinden ev kredisi hesapla menüsü sayesinde faiz oranlarını, geri ödeme tutarını ve bankaya toplam ödenecek tutarı belirtiliyor. Ev kredisi çekmek isteyen müşteri ise bütçesi doğrultusunda sitedeki simulasyon üzerinden hesaplamalarını gerçekleştirerek ödeme tutarlarını öngörebiliyorlar.
Hükümet tarafından kimi zaman yayınlanan genelgeler ile daha düşük faizle ev kredisi çekme fırsatının önü açılsa da bu durum mülkün durumuna göre değişkenlik gösteriyor. Tamamlanmış evler, ikinci el evler ve sıfır bir diğer adıyla inşaattan yeni çıkmış evler olarak farklı kategorilerde istenilen faiz oranları ise birbirlerinden farklı oluyorlar.
Bunu göz önünde bulundurarak en uygun konut kredisi hesaplama yöntemleriyle daha etkin sonuçlar ortaya çıkmakta ve aylık ödeme tutarları net bir şekilde görülmektedir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kira ödemek yerine kredi çekerek ev sahibi olmak akıllarda güzel bir izlenim bıraksa da bazı riskleri de beraberinde taşır. Maddi durum iyiyken alınan bir konut kredisi bu durumun tersi olduğunda erteleme ya da az ödeme gibi bir seçenek sunmaz. Dolayısıyla vade bitene dek aylık ödeme tutarının yatırılması gereklidir.
Ayrıca faiz oranlarının da iyi takip edilmemesi sonucunda daha yüksek bir faiz oranıyla kredi çekip daha yüksek tutarlarda ödeme yükünün altına girebilirsiniz.
En uygun konut kredisi alınırken inşaat halinde bir ev alımında yüzde 80 oranında tamamlanmamışsa konut kredisi verilme durumu da mümkün olmuyor. Bununla birlikte halen devam eden bir kredi varsa kapatılmadan ikinci bir kredi de alınamıyor.